Jeśli nasze konsultantki w danym momencie nie mogą odebrać telefonów, to oddzwonią do państwa najszybciej, jak to będzie możliwe.
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Rejestr informacji, lub też rejestracja ciąż to technika zbierania informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej, w skrócie SIM. Obowiązek ten od 1 października obejmuje wszystkie ciąże, a za wpisywanie informacji do bazy zobligowani są pracownicy medyczni. To działanie dotyczy każdej wizyty i świadczeń medycznych — także tych, które umawiane są prywatnie, a nie tylko na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych zdań dotyczących powstania bazy danych o kobietach w ciąży. Między innymi, że to ograniczenie swobody człowieka, wtrącanie się w życie prywatne lub też zwiastun kontroli nad obywatelami Polski i pogwałcenie ich praw.
Tak — badanie USG w naszej klinice omija wpisanie do rejestru w Polsce.
Dlaczego kobiety w ciąży aż tak bardzo obawiają się rejestracji ciąży?
Istnieje kilka możliwych przyczyn:
Badanie USG zaleca się wykonać od 6 do maksymalnie 10 tygodnia ciąży. W Czechach, w naszej klinice nie ma konieczności rejestracji ciąży, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa przeprowadzać “śledztwa” i dociekać, czy byłaś w ciąży, i co się z nią stało. Jesteś anonimowa.
Rejestracja na badanie USG w klinice Stonava nie generuje żadnych kłopotów – konsultantki posługują się językiem polskim, stąd jeszcze w czasie rozmowy telefonicznej możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.
Zalecamy, by pierwsza wizyta odbyła się się już w 6 tygodniu ciąży – w przypadku, gdy kobieta nie ma pewności, czy chce utrzymać ciążę. Jeśli wizyta ma tylko potwierdzić, czy dziecko nie ma jakichkolwiek wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.
Badanie USG dopochwowe przeprowadza się za pomocą sondy i ma na celu sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży i określić jej lokalizację. Zdarza się i tak, że ciąża jest pozamaciczna, która niezwłocznie nadaje się do zabiegu terminacji. W czasie badania lekarz ginekolog sprawdza dokładnie pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a nawet pracę serca. Ocenia również narządy rodne kobiety i przewiduje możliwe trudności.
Każdorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy potem, to wydatek równy 200 zł. Kwota nie różni się. Nasza klinika aborcyjna ma w swojej ofercie również transport. Jeśli zdecydujesz się na ten dodatkowy wariant, musisz liczyć się jednak z większym kosztem.
W naszym kraju usunięcie ciąży jest nielegalne, a teraz, gdy obejmuje nas obowiązek rejestracji ciąż będzie to proste do zweryfikowania. Jakie są konsekwencje prawne za aborcję? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi specjaliście, który wykonał zabieg usunięcia ciąży.
Bywa, że komplikacje są na tyle poważne, że kobieta nie chce urodzić tego dziecka. Wtedy dochodzi do dokonania niebezpiecznych operacji w podziemiu aborcyjnym.
Druga kwestia, która może być niekomfortowa dla dziewczyny znajdującej się w tej sytuacji, to wszelkie pytania po naturalnym poronieniu. Lekarz może podejrzewać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też z premedytacją usunięto ciążę, lecz kobieta nie musi odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia związane z tym tematem. Zazwyczaj jest to ciężki moment dla kobiety i jej partnera, a pytania o ciążę mogą jedynie niepotrzebnie rozdrapywać rany.
Jest kilka sposobów. Wspomniane wcześniej podziemie aborcyjne lub aborcja farmakologiczna — tabletki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do poronienia. Te sposoby są bardzo niebezpieczne i zazwyczaj mało skuteczne. Mogą wiązać się z różnymi niebezpiecznymi komplikacjami.
Sprawdzonym oraz odpowiednim dla zdrowia sposobem na usunięcie ciąży jest terminacja w profesjonalnej klinice poza granicami naszego kraju. Tam otrzymasz odpowiednią pomoc oraz psychiczną i fizyczną i profesjonalne wsparcie w każdej chwili. Posiadamy najlepsze wyposażenie oraz specjalistów z doświadczeniem.
Ostatnia aktualizacja